Také se snažíte trochu snížit množství odpadků, které produkujete? Velmi snadno se dá omezit třeba spotřeba igelitových pytlíků, které se v přírodě rozkládají 25 let… Stačí si do batohu přihodit pár látkových pytlíků a ovoce nebo zeleninu si v obchodě nasáčkovat raději do nich.
Takové pytlíky je velmi jednoduché ušít. A navíc můžete použít všelijaké starší materiály, co už doma máte a pravděpodobně by se stejně vyhodily. Já jsem například zkusila ušít pytlíky nejen ze starých záclon, ale i z trička nebo z kusu sprchového závěsu, který mi zbyl doma. Hlavní je, že se materiál dá vyprat a vy tedy můžete pytlík používat opakovaně. Tak co, jdeme na to?
Co budeme k ušití potřebovat:
~ materiál, ze kterého pytlíky ušijeme (záclony, plátno, sprchový závěs, síťka proti hmyzu,…)
~ provázek
~ brzdička
#1 Vystřihneme si obdélník 55 x 25 cm. Můžeme si ušít více pytlíčků s různými rozměry podle toho, jak vélké většinou děláme nákupy (můj oblíbený rozměr je i 35 x 44 – vyšší, hubený). Materiál si vybertetakový, aby byl dostatečně pevný (stará záclona by neměla jít jednoduše roztrhnout) a aby šel vyprat (například sprchový závěs můžete prát na 30 v ruce a to bohatě stačí).
#2 Delší okraj (kde plánujeme udělat tunýlek na zdrhování) dvakrát přehneme a přežehlíme, aby se nám lépe šilo (radši nastavte žehličku jen na nízkou teplotu a zkuste na kousku materiálu, jestli to zvládne). Na obrázku dole už je první přehyb prošitý, ale není to nutné. Jen jsem využila již hotového lemu z původního trička.
#3 Vyznačíme si, kde nám přehyby končí (pokud nám na látku chytne krejčovská křída, můžeme ji použít místo špendlíků). Až budeme sešívat okraje k sobě, toto značení nám řekne, kde přestat sešívat.
#4 Nachystaný obdélník přehneme v půlce a sešijeme okraje k sobě. Dáme pozor, abychom nesešili i místa přehybů, která máme nachystaná na tunýlek. Je dobré použít hustší zik zak steh, aby se látka netřepila a zároveň se lákta mohla trochu natahovat, pokud bude potřeba.
#5 Konce, které jsme nechali nesešité, nyní založíme a prošijeme zik zak stehem. Potom látku opět přehneme tak, jak jsme si ji přežehlili (radši mrkněte na obrázek dole, to bude asi srozumitelnější…).
#6 Horní okraj, který jsem si nachystali na tunýlek, nyní prošijeme, abychom skrz něj mohli protáhnout provázek.
#7 Nachystáme si pevný provázek, který je delší než obvod tunýlku (v mém případě cca 60 cm). Na jeden konec provázku si připneme spínací špendlík a protáhneme provázek celým tunýlkem.
#8 Pokud jsme použili nějaký umělohmotný provázek, můžeme ještě opálit konce zapalovačem, aby se netřepily. Jinak raději konce jen zauzlujte 🙂
#9 Teď už jen provléknout brzdičku oběma konci provázku a zauzlovat.
Tadá! A pytlíky na ovoce a zeleninu máme hotové 🙂 Tak jak se vám šití povedlo? A jaké materiály jsme na pytlíky použili? Máte nějaké tipy, o které byste se chtěli podělit? Napište mi do komentáře pod článek, budu se těšit. A pokud máte chuť tvořit dál, můžete se mrknout třeba na tento článek, jak si vyrobit zero waste hadříky do kuchyně.
Další návody:
~ Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít bryndák s motýlkem
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
Napsat komentář