Moc ráda vymýšlím originální a osobní dárky pro své blízké. A tak, když se kamarádce narodilo miminko, vyrobili jsme pro něj tuto dřevěnou dětskou hrazdičku. Pokud také rádi tvoříte, sepsala jsem postup výroby právě do tohoto článku.
Co budeme potřebovat:
~ 4 dřevěné kolíčky na zajištění
~ 4 hoblované laťky – délka 65 cm
~ 1 násada od koštěte (nebo násada na nářadí) – délka 75 cm
~ potravinářský provázek
~ dřevěné korálky
~ dřevěné kroužky
Všechny součásti konstrukce hrazdičky jsme sehnali v jednom nejmenovaném hobby marketu, kde nám i velice ochotný pracovních vyhotovil otvory do laťek, kterými se prostrčí násada od koštěte (viz obrázek nahoře).
Dále bylo potřeba provrtat každou ze čtyř laťek ve vzdálenosti cca 30 cm od země, aby se skrz tyto otvory dal natáhnout provázek, který bude hrazdičku jistit, aby držela správně rozevřená.
Poté, co máme hrazdičku rozevřenou v požadovaném úhlu, je dobré ještě skosit všechny čtyři „nohy“ tak, aby dobře stály na zemi.
Další zajištění uděláme ještě v místech, kde násada prochází laťkami. Z obou stran vyvrtáme dva otvory, do kterých bude možné natlouct dřevěné kolíčky a zajistit tak hrazdičku, aby se neviklala.
Takto sestavená hrazdička má tu výhodu, že se dá lehce složit i rozložit a není problém ji schovat třeba za skříň, když ji zrovna nepotřebujete.
Když hrazdička pěkně stojí, můžeme se pustit do výroby různých cingrlátek. Většinu korálků, kroužků a ostatních ozdobiček jsem sehnala ve výtvarných potřebách (tip pro Brňáky) a nebo v galanterii Stoklasa.
Hračky je dobré udělat trochu delší, než jsou na těchto fotkách – je lepší, když na ně miminko dosáhne a může si do nich bimbat a strkat. Pokud budete kupovat barvené korálky, ověřte si, že nepouštějí barvu a že jsou pro miminka vhodná.
Posledním krokem bylo sehnat hezkou kožešinu pod hrazdičku, aby se miminku hezky leželo. Kožešina prý dobře reguluje teplotu a pomůže miminku, aby mu v létě nebylo horko a v zimě chladno. Já objednávala u Rouno.cz a byla jsem moc spokojená.
EDIT: Kožešina s dlouhým chlupem sice vypadá krásně, ale miminko se z ní hůř zvedá, protože spolu s ním většinou chytnete i chlupatici 🙂 Praktičtější je kožešina s kratším chlupem…
Až budete mít hrazdičku hotovou, napište mi do komentáře, jak to šlo 🙂 A úplně nejlépe, když nás označíte #elnitocz nebo @elnitocz na nějaké té sociální síti. Moc ráda se podívám, jak se vám to povedlo…
Další návody:
~ Jak ušít dětskou zavinovačku
~ Jak ušít bryndák s motýlkem
~ Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít „zero waste“ hadříky do kuchyně
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu
Napsat komentář