Jak si vyrobit „zero waste“ hadříky do kuchyně

Také se po úklidu kuchyně občas divíte, kolik jste spotřebovali „jednorázových hadříků“, vlhčených ubrousků nebo papírových utěrek? A nemluvě o tom, že je kvůli tomu odpadkový koš zase plný… Sama nad tímhle už nějakou dobu brblám, ale moc jsem nevěděla, jak to vlastně napravit. Až nedávno, když jsme šli k přátelům na večeři, jsem si všimla, že naše hostitelka má na kuchyňské lince zavírací sklenici plnou malých poskládaných ručníčků. Nadšeně mi vysvětlila, jak tuhle „zero waste“ metodu používá. Rozhodně jsem to musela také vyzkoušet! A tady je návod, jak na to.

Co budeme potřebovat:

staré froté ručníky nebo stará bavlněná trička/košile
šikmý proužek (volitelné – uvádím i variantu, kde ho potřebovat nebudeme)
destilovaný bílý ocet
esenciální olej

Staré ručníky si rozstříháme na menší čtverce či obdélníky. Můžeme si nastříhat různé velikosti i barvy a mít tak podle bareb rozlišené, na co jsou hadříky určené – na mytí nebo na utírání dosucha. Nebo jednu barvu můžeme požívat na koupelnu a jinou třeba na kuchyňskou linku…

U froté ručníků musíme počítat s tím, že jakmile je rozstříháme, začnou nám nezačištěné strany pouštět nitky. Takže úklid se může stát poněkud frustrující, když za každým otřením hadříku zůstává vlastně nový binec. Proto je dobré tyto strany začistit. Můžeme to udělat dvěma způsoby.

#1 ZAČIŠTĚNÍ POMOCÍ ŠIKMÉHO PROUŽKU:

Pokud nevíte, jak šikmý proužek přišít, postupujte podle obrázku níže. Takto bychom obšili všechny strany hadříku, které nejsou začištěné.

Jak našít šikmý proužek

A hadřík je nachystaný.

Hotové zero waste hadříky do kuchyně

Pokud doma nemáme šikmý prožek, nebo chceme mít šití rychleji hotové, stačí okraje hadříku dvakrát založit. Postup je popsaný na následujících obrázcích.

#2 ZALOŽENÍ OKRAJŮ

Abychom neprošívali příliš velkou vrstvu látky, můžeme odstříhnout část rohů, kde by se jinak vrstvily překlady:

Okraje dvakrát přehneme, aby se látka netřepila a „nepouštěla chlupy“:

Nakonec okraje prošijeme ZIK ZAK stehem a máme hadřiky hotové:

Hadříky, které chceme používat na úklid, můžeme ještě vylepšit tím, že si je namočíme do směsi vody, destilovaného octa a esenciálního oleje a nachystáme si je do uzavíratelné sklenice. Nebo si směs můžeme namíchat do lahvičky se sprejovým uzávěrem a vždy ji nastříkat až přímo na čištěnou plochu.

Přírodní čistič

Na stránkách new-yorské zero-waste-guru Lauren Singer jsem našla tento jednoduchý návod, v jakém poměru ingredience namíchat:

1/2 destilovaný ocet ( zabraňuje množení plísní a některých bakterií a je výborný na odstraňování vodního kamene, nánosů mýdla a mastných skvrn);
1/2 voda;
15 – 20 kapek esenciálního oleje (je to velmi koncentrovaný bojovník proti bakteriím, takže bychom to s jeho množstvím neměli přehánět);

A tím máme hotovo 🙂

Máte nějaké vlastní osvědčené nápady, jak doma trochu zredukovat zbytečný odpad? Napište mi do komentáře, ráda se nechám inspirovat.

Další návody:

Jak vyrobit hrazdičku pro miminko
Jak ušít dětskou zavinovačku
Jak ušít bryndák s motýlkem
Jak ušít raglán ze starého trička
~ Jak ušít pytlíky na ovoce a zeleninu


Comments

2 komentáře: „Jak si vyrobit „zero waste“ hadříky do kuchyně“

  1. Ubrousky pro miminko avatar
    Ubrousky pro miminko

    Dobry den, prave jsem objevila vase stranky a uz mam ulozenych nekolik napadu na vyrobu, moc dekuji 🙂 Chtela bych se zeptat na vas nazor, jestli hadriky z rucniku muzu pouzit I na utirani miminka, nebo byste pouzila jiny material? Dekuji

    1. Evca avatar
      Evca

      Dobrý den, Ivi 🙂 To mě moc těší, že jste u nás našla inspiraci ke tvoření. Tak přeji, ať se výrobky povedou a máte z nich radost! A na utírání miminka bych se nebála hadříky z ručníků použít. Nebo můžete zkusit i nějakou příjemnou bavlnu, třeba ze starého trička…Ideálně bych se vyhnula umělým materiálům 🙂 Tak ať se daří a pěkný víkend

      Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *